Automobilisten moeten vanaf 1 mei 2027 betalen om gebruik te kunnen maken van de belangrijkste wegen in België. De verplichting geldt niet alleen voor Belgen, maar ook voor buitenlandse weggebruikers. Daardoor krijgen ook Nederlanders die regelmatig door België rijden met het wegenvignet te maken.
Volgens plannen die door de Belgische krant Het Laatste Nieuws zijn ingezien, gaat een standaardvignet voor één jaar 100 euro kosten. Bestuurders van elektrische auto’s en voertuigen op waterstof betalen met 90 euro iets minder. Voor de meest vervuilende auto’s kan het tarief oplopen tot 125 euro per jaar.
Automobilisten die slechts af en toe in België rijden, kunnen kiezen voor een vignet met een kortere geldigheidsduur. Een dagvignet gaat naar verwachting 9 euro kosten. Voor tien dagen wordt een bedrag van 12 euro genoemd.
Een maandvignet kost volgens de plannen 19 euro, terwijl automobilisten voor twee maanden 30 euro betalen. Voor oudere voertuigen met een hogere uitstoot kunnen de tarieven enkele euro’s hoger uitvallen.
Wie zonder geldig vignet de weg op gaat, riskeert een boete. Bij een eerste overtreding bedraagt die 70 euro. Een tweede overtreding kost 140 euro en vanaf de derde keer kan een boete van 210 euro worden opgelegd.
België wilde in 2007 al eens een wegenvignet invoeren. Dat plan werd destijds ingetrokken door toenmalig premier Yves Leterme, nadat er onder meer vanuit Nederland veel kritiek was gekomen.
De Vlaamse regering lijkt deze keer wel te willen doorzetten. Volgens de Belgische autoriteiten wordt meer dan de helft van alle kilometers op de Belgische wegen afgelegd door buitenlandse voertuigen. Deze bestuurders zouden momenteel nauwelijks bijdragen aan de kosten voor aanleg en onderhoud van het wegennet.
Het nieuwe systeem moet jaarlijks ongeveer 200 miljoen euro opleveren. Naar verwachting gaat circa 130 miljoen euro naar Vlaanderen en ongeveer 50 miljoen euro naar Wallonië.
Een vignet dat uitsluitend voor buitenlandse automobilisten geldt, is volgens de Europese regels niet toegestaan. Daarom zullen ook Belgische weggebruikers moeten betalen. Om de financiële gevolgen voor inwoners te beperken, wil Vlaanderen de bestaande verkeersbelasting verlagen.
De Nederlandse minister Vincent Karremans heeft teleurgesteld gereageerd op de plannen. Hij had België gevraagd rekening te houden met Nederlanders in de grensregio, die vaak meerdere keren per week de grens oversteken.
Volgens Karremans is een speciale regeling voor deze groep voorlopig niet opgenomen in het voorstel. Zijn voorganger Robert Tieman had eerder eveneens aangegeven zich tegen de invoering van het Belgische wegenvignet te verzetten.
De plannen worden vrijdag besproken door de Vlaamse regering, maar zijn nog niet definitief. Ook de regeringen van Wallonië en Brussel moeten akkoord gaan. Daarnaast moet de Europese Commissie het voorstel nog beoordelen. De tarieven en andere voorwaarden kunnen daardoor nog worden aangepast.







