KLM voert dinsdagavond een speciale vlucht uit om Nederlanders terug te halen die door de oorlog in Iran vastzitten in het Midden-Oosten. Dat bevestigde minister Tom Berendsen van Buitenlandse Zaken tijdens een debat in de Tweede Kamer. Aan boord van het toestel zullen 83 Nederlanders meereizen. Naar schatting bevinden zich echter nog duizenden landgenoten in de regio.
Volgens de minister wordt er alles aan gedaan om zoveel mogelijk Nederlanders veilig naar huis te brengen. “Vanavond vertrekt al een vlucht in samenwerking met KLM om een deel van de Nederlanders terug te halen,” aldus Berendsen. Het vliegtuig stijgt op vanuit Muscat, de hoofdstad van Oman, zo maakte KLM dinsdagmiddag bekend. Daarnaast worden voorbereidingen getroffen voor eventuele extra repatriëringsvluchten, als aanvulling op de commerciële vluchten die nog beschikbaar zijn.
Berendsen benadrukte dat gestrande reizigers niet op eigen initiatief moeten rondreizen in de hoop ergens een vlucht te vinden. Veiligheid staat volgens hem voorop. “Het is belangrijk dat mensen op een veilige manier bij het vliegtuig kunnen komen,” zei hij.
De minister roept Nederlanders in de regio op om contact op te nemen met het ministerie van Buitenlandse Zaken of met een Nederlandse ambassade. “Op die manier kunnen we hen het beste ondersteunen.”
Sinds het afgelopen weekend hebben Nederlandse alarmcentrales honderden meldingen ontvangen in verband met de onrust in het Midden-Oosten. Veel van die meldingen zijn afkomstig van Nederlanders die door de situatie niet kunnen vertrekken. Inmiddels zijn er ook weer enkele commerciële vluchten uit de regio vertrokken. Volgens Berendsen zullen die naar verwachting de grootste bijdrage leveren aan het terughalen van gestrande reizigers. Hoe lang het conflict zal aanhouden, is volgens de minister nog onduidelijk.

